Spoznajte najštipľavejšiu chilli papričku sveta - Carolina Reaper

Chilli paprička, s ktorou sa neradno zahrávať! Svoje čestné miesto má aj v Guinessovej knihe rekordov, a povieme vám, právom. Prečo? Kedy bola vypestovaná, akú pálivosť dosahuje a ako s ňou zaobchádzať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.  

Odkiaľ chilli paprička Carolina Reaper pochádza?

Táto extrémne štipľavá chilli paprička bola vypestovaná mužom menom Ed Currie, pričom vznikla skrížením papričiek Habanero red (červená Habanero paprička) a Pakistani Naga. Vypestoval ju v USA, konkrétne v mestečku Fort Mill nachádzajúcom sa v Južnej Karolíne. 

Ako chilli paprička Carolina Reaper vyzerá?

Paprička je tenšia, priemerne narastá do dĺžky 5 - 7,5 cm. Farba je vždy výrazne červená, povrch býva zvrásnený - čím vrásnitejší povrch chilli paprička má, tým je štipľavejšia. Typickým znakom pre papričku Carolina Reaper je “chvostík”, ktorý nápadne pripomína chvost škorpióna. 

Paprička Carolina Reaper a jej pálivosť

Ako sme už na začiatku spomínali, paprička je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov - do dnešného dňa je oficiálne považovaná za najpálivejšiu chilli papričku sveta (aj keď existujú už údajne papričky, ktoré jej pálivosť prekonali).

Pálivosť na Scovillovej stupnici sa pohybuje v rozmedzí 1,4 až 2,2 milióna! Pre predstavu, v porovnaní s Jalapeňo papričkou môže byť až 880-krát štiplavejšia. 

Chuť a využitie papričky Carolina Reaper v kuchyni

Túto chilli papričku naozaj neodporúčame používať bežne v kuchyni, kvôli jej výraznej pálivosti. Pri neopatrnom použití môže byť jedlo až nekonzumovateľné aj pre milovníkov pálivej kuchyne. 

Pokiaľ sa aj napriek tomu rozhodnete Carolinu Reaper použiť, buďte naozaj opatrný, použite len štipku. Pálivosť jedla potom skontrolujte, menej je v tomto prípade určite viac. Ochutiť dokáže polievku, omáčku, guláš ale aj domácu chilli omáčku.

Aj u nás vo VENHEL je súčasťou niektorých omáčok. Nemusíte sa však báť, je jej tam len toľko, aby bola jej chuť príjemná a štipľavá tak akurát. 

Ochutnajte:

Autor článku:

Michaela Gavurová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.