Spoznajte HABANERO chilli papričky

Habanero je odrodou chilli papričiek, ktorá sa čím ďalej tým viac dostáva aj do našich regiónov. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, odkiaľ pochádza, ako štipľavá je, ako presne vyzerá, a do čoho ju využiť? Odpovede na všetky otázky prinášame v tomto článku. Vychillujte sa, začíname!  

Odkiaľ Habanero paprička pochádza?

Pôvodom paprička z Južnej Ameriky, konkrétne sa považuje za papričku pochádzajúcu z temperamentného Mexika. Predpokladáme, že tento druh existuje už množstvo rokov, najstaršia nájdená Habanero paprička (v Peru) mala údajne vyše 8 500 rokov. Aj vďaka tomu stihlo za ten čas pribudnúť veľa druhov a odrôd tejto papričky. Aj v súčasnosti sú najväčšími producentmi štáty Severnej a Južnej Ameriky.

Ako Habanero chilli paprička vyzerá?

Nedozretá paprička má zelenú farbu. Po dozretí táto farba buď zostáva (zelené Habanero papričky nie sú až tak populárne), naopak, najčastejšou farbou sú oranžová a červená. Menej obvyklé farebné kombinácie sú biela, hnedá či ružová.

Čo sa tvaru a veľkosti týka, plod Habanero chilli papričky narastá do veľkosti 2-6 cm, pričom povrch býva hladký, jemný, strukovitého tvaru. Zvyčajne pravidlo – čím viac zvrásnený povrch papričky majú, tým sú pálivejšie.

Habanero paprička a jej pálivosť

Pálivosť pri druhu Habanero variuje v rozmedzí 100 000 – 350 000 Scovilleho jednotiek. Pre porovnanie – oproti papričke Jalapeňo môže byť Habanero chilli paprička približne 76 krát pálivejšia! Jej najextrémnejšia verzia pritom páli až 140 krát viac, než Jalapeňo.

Chuť a využitie Habanero v kuchyni

Chuť Habanero papričiek sa vyznačuje sladkastou chuťou, s miernym dymovým podtónom. Medzi kuchármi je vďaka svojej sile a tropickým tónom veľmi obľúbená. Výborne sa hodí v spojení s exotickým ovocím – obzvlášť mangom, ananásom.

Neváhajte preto a použite túto papričku na prípravu domácich ostro-sladkých omáčok k mäsu, grilovanej zelenine či zálievok do šalátu. Pozor však, ktorú odrodu máte. S touto papričkou treba zaobchádzať veľmi opatrne. Ako sa vraví – v rukavičkách, v tomto prípade však doslovne.

Pri jej spracovaní si treba dať pozor na pálivosť nielen v jedle. Pri kontakte s kožou môže veľmi štípať, pozor si treba dať aj na to, aby nám nevyprskla napríklad do oka – tento zážitok by mohol byť veľmi nepríjemný a bolestivý.

Vyskúšajte si s ňou pripraviť:

  • Mangovú salsu
  • Guacamole
  • Štipľavé sušienky

Habanero vo VENHEL výrobkoch:

 

Produkty v článku

Obľúbené
-10%
Chilli omáčka Habanero Original Hot 200 ml

6,21 € 6,90 €

Skladom

Chilli omáčka Habanero Original Hot 200 ml

8,46 € 8,90 €

Vypredané

Chilli omáčka St. Louis BBQ smoky 200 ml

Autor článku:

Michaela Gavurová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.