Spoznajte chilli papričku Jalapeño

Snáď najuniverzálnejšou papričkou vôbec je nám všetkým dobre známa jalapeño chilli paprička. Nebojte sa ju použiť vo varení, jednou či dvomi jalapeño papričiek nikdy nič nepokazíte! ⁠

Tohto pravidla sme sa držali aj my, môžete ich nájsť v mnohých z našich chilli omáčok. Odporúčame ich preto všetkým "chilli začiatočníkom".⁠ Poďte sa na ňu s nami pozrieť však trošku podrobnejšie.

Pôvod: Odkiaľ chilli paprička jalapeño pochádza

Táto paprička pochádza priamo z Mexika - konkrétne z mesta Xalapa, od ktorého je názov tejto papričky odvodený. V súčasnosti si ju už ale viete vypestovať doma napríklad aj vy!

Vzhľad chilli papričky

Povrch má veľmi jemný, šupka je pevná, väčšinou zelenej farby. Zvrásnenie na nej nenájdeme, čo svedčí aj o tom, že nie je ani zďaleka taká pálivá, ako ostatné druhy chilli papričiek, o ktorých sme vám písali v predchádzajúcich článkoch. Dorastá do veľkosti 5-10 cm, ide o naozaj veľkú papričku. Tvar jalapeño papričky pripomína kornút. Ak ju necháte rásť dostatočne dlho, niekedy vie svoju farbu zmeniť až na červenú. Na jednej rastline vie narásť zvyčajne až okolo 40 plodov. Je nenáročná na pestovanie, takže je vhodná aj pre neskúsených pestovateľov. Ak preto rozmýšľate o domácom pestovaní chilli papričiek, jalapeño je pre vás vhodným adeptom! 

Paprička Jalapeño a jej pálivosť

Patrí medzi tie menej pálivé, Scovillove jednotky pálivosti nedosahujú milióny, ani státisíce, ale pálivosť sa pohybuje na stupnici od 2500 do 8000 SHU. V porovnaní s najštipľavejšími papričkami by sa dalo povedať, že pálivosť jalapeño papričky je zanedbateľná. 

Chuť a využitie papričky Jalapeño v kuchyni

Zelená farba jalapeño chilli papričky naznačuje aj chuť. Tá je veľmi jemná, svieža, pripomínajúca chuť zelenej papriky, s jemným akcentom pálivosti na konci. Je neutrálna, preto sa hodí takmer do každého jedla, ktorému prinesie príjemnú pikantnosť, ale len tak “akurát”. Pri tepelnom spracovaní možno v papričke cítiť aj jemnú zemitosť s dymovým podtónom. 

Ak s nimi chcete experimentovať, a konzumovať ich samotné, vyskúšajte si ich ugrilovať, alebo si ich zavarte do nálevu, podávajte k steakom a grilovanému mäsu. Receptov s jalapeño papričkami je však neúrekom. My vo VENHEL sme ich použili v našich chilli omáčkach, tým dodávajú naozaj výbornú pálivosť. Ešte ste neochutnali? Je na čase to zmeniť! 

Chilli omáčka jalapeño 200 ml

Jalapeño salsa 200 ml

Produkty v článku

-5%
Chilli omáčka Jalapeño 200 ml

9,41 € 9,90 €

Skladom

Chilli omáčka Jalapeño 200 ml

Autor článku:

Michaela Gavurová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.