Prečo nakupovať od lokálnych značiek?

Prečo uprednostniť lokálne značky pred veľkými, nadnárodnými firmami, keď v supermarketoch nájdete „tie isté“ produkty za zlomkové ceny? Pri výbere oblečenia, nábytku, ale v neposlednom rade potravín máte dve možnosti. Buď nakúpite vo veľkých nákupných centrách či reťazcoch, alebo zvolíte nákup u menších a lokálnych predajcov. Obe majú svoje výhody a nevýhody.

Je známe, že ceny produktov od domácich výrobcov sú častokrát o niečo vyššie od tých nadnárodných, no nákup u malých lokálnych výrobcov sa aj tak stáva čoraz obľúbenejším. Prečo je to tak a prečo by sa touto cestou mal vydať každý jeden z nás? Tu sú 4 hlavné dôvody:

1. Životné prostredie vám poďakuje

Uprednostnením nákupu u lokálnych predajcov pred zahraničnými prospejete našej planéte. Keďže sa tovar nedováža z ďalekých krajín, na prepravu sa neminie tak veľké množstvo paliva a rovnako ani baliaceho, najmä plastového materiálu. Potravinársky priemysel sa podieľa až na 18% všetkých vyprodukovaných sklenníkových plynoch, pričom preprava potravín obrovskými nákladnými loďami či tisíckami kamiónov denne hrá v tomto čísle významný podiel. Na lokálnosť a globálnosť sa však našťastie netreba pozerať čiernobielo. Vôbec sa nemusíte vyhýbať chutnému exotickému ovociu či orieškom a káve z Južnej Ameriky. Úplne postačuje, ak budete nad svojimi nákupmi rozmýšľať a potraviny, ktoré viete zohnať od lokálnych dodávateľov, kúpite práve od nich. No, a ak sa rozhodnete pre výrobcu z ďalekých krajín, "preklepnete" si ho na interntete a pozriete sa, či sa správa k planéte a k svojim zamestnancom eticky a ekologicky.

2. Podporíte lokálnu ekonomiku

Treba poznamenať, že podnikanie nie je jednoduché v žiadnom smere. Reštaurácie, kozmetické, odevné, ale aj potravinové značky musia pre získanie nových zákazníkov a ich udržanie prejsť veľmi zložitým procesom. Kúpou tovaru od lokálneho výrobcu zabezpečíte, aby vaše peniaze zostali „doma“ a mohli z nich profitovať lokálni podnikatelia, teda aj napríklad ľudia vo vašom okolí. Takáto forma podpory komunity sa vám v budúcnosti vráti vo forme vyššej životnej úrovne a prinesie vám výhody s ňou spojené. Je dobré poznamenať, že ani za lokálnymi značkami nikdy nestojí len jeden človek, ale celý tím, ktorý svojou kolektívnou prácou dosiahol to, že je vám tovar dostupný. Preto kúpou takýchto tovarov ukážete aj týmto ľuďom, že ich práca má naozaj zmysel.

3. Vyšší dopyt = nižšie ceny

Bod, ktorý nadväzuje na ten predošlý. Vysoké ceny lokálnych produktov sú často ovplyvnené vysokými vstupnými nákladmi, ktoré musia malí a strední výrobcovia vynakladať pre nákup surovín. Najmä začínajúci poľnohospodári a potravinári tieto suroviny nakupujú od svojich dodávateľov v malých množstvách, aby sa nestalo, že sa ich výrobky nestihnú predať a skončia v koši. Recept na zníženie finálnych cien týchto lokálnych výrobkov je pritom jednoduchý.

  • My, zákazníci, začneme uprednosťňovať poctivých výrobcov pred veľkými nadnárodnými korporátmi (aj napriek o niečo vyššej cene),
  • Výrobcovia zareagujú na vyšší dopyt väčšími a výhodnejšimi objednávkami surovín od svojich dodávateľov,
  • Vytvorený zisk výrobcovia investujú do automatizácie procesov, ktorý zefektívni výrobu ich produktov a zníži tak dodatočné náklady
  • Ceny kvalitných lokálnych výrobkov klesnú a priblížia sa cenám globálnych značiek

4. Často lepší zákaznícky servis 

Pre vybudovanie kvalitnej lokálnej značky je nevyhnutné, aby bola práca zároveň aj hobby a s ním spojená vášeň pre vysokú kvalitu produktov a služieb, medzi ktoré určite patrí aj zákaznícky servis. "Boli s produktami spokojní? Čo by ste si vedeli predstaviť lepšie? Niečo vám nefunguje - potrebujete poradiť? Chcete sa dozvedieť o našich produktoch viac?" To sú len niektoré z otázok, ktoré by mali zaujímať každého kvalitného lokálneho výrobcu. Kvalitný zákaznícky servis však nie je ani u lokálnych výrobcov pravidlom a preto je potrebné, aby sme boli kritickí a podporovali len tých najlepších. Našťastie je ich na Slovensku a vlastne aj v celej Európe už dostatok a už len čakajú na to, aby sme ich objavili. Objavujte ich spolu s nami! 

Produkty v článku

Obľúbené
-5%
Mrkvová nátierka s rakytníkom 140 g

2,46 € 2,59 €

Mrkvová nátierka s rakytníkom 140 g

1,89 € 1,99 €

Skladom

Jemne sýtená jablková limonáda BIO 330 ml

Autor článku:

Magdaléna Molnárová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.