Lufa: Prírodná hubka do udržateľnej kuchyne

Slovo lufa počuť v poslednom období všade, kde sa rieši udržateľná kuchyňa a domácnosť. Že ešte neviete, čo to tá lufa je? Nevadí, čítajte ďalej.

Čo to je lufa, na čo sa používa a prečo si ju zaobstarať

Hubku v domácnosti využíva snáď každý. Po jej opotrebovaní ju vyhodíme do koša, jej životnosť je krátka a baktérie ju priam milujú. Recyklovať ju nevieme, zapácha a obsahuje umelé materiály, ktorým sa chceme čím ďalej, tým viac, vyvarovať. Ako sa teda v kuchyni správať udržateľnejšie? 

Vyskúšajte práve lufu, ktorá je dokonalou náhradou obyčajnej hubky. Lufa sa vám môže zdať spočiatku veľmi tvrdá, ale akonáhle ju namočíte do vody, krásne zmäkne a ekologické umývanie riadu sa môže začať. Riad vyčistí rovnako skvele, ako štandardná hubka, na ktorú sme všetci zvyknutí. Lufa je však iná. 

Ako vyzerá ešte pred tým, než ju využijeme na čistenie?

Celoročne rastúca rastlina, zvaná aj Lufa valcovitá, sa stáva súčasťou nejednej ekologickej kuchyne. Nádherné žlté kvety a plody pripomínajúce uhorky, aj tak si vieme lufu predstaviť. Plody sa usušia a vyrobí sa z nich hubka, ktorá je 100% prírodná, preto nie je problémom kompostovať ju aj v domácom kompostéri

Využiť ju viete nielen v kuchyni, poslúži aj pri čistení plôch v kúpeľni, ale aj v iných častiach domácnosti. Rovnako ako klasická hubka, aj lufa má dva druhy povrchu - jeden drsnejší, ktorý odstráni aj tú najzachnutejšiu odolnú špinu, a jemnejšiu časť pre čistenie hladkých a citlivých povrchov. 

Starostlivosť o lufu

Lufy nedajú šancu baktériám sa množiť, pretože vďaka prírodnému zloženiu uschnú veľmi rýchlo. Samozrejme, o lufu sa treba dôkladne starať, len tak zaručíte, že vám vydrží dlho, v požadovanej kvalite a tvare. Kvalitný produkt vydrží približne mesiac, ale ako platí pri všetkom - čím lepšia starostlivosť, tým dlhšia výdrž. 

Po každom použití lufu prepláchnite vodou a nechajte uschnúť na suchom mieste. Vydezinfikovať ju môžete prepláchnutím v horúcej vode, alebo prostriedkami, určenými špeciálne na starostlivosť o lufu. Vďaka nim vám lufa vydrží aj niekoľko mesiacov. 

Lufa a kozmetika

Využitie nájde aj v rámci starostlivosti o telo, konkrétne pokožku. Doprajte si peeling a vyčistite si pokožku. Lufou ju stačí raz za čas pomasírovať krúživými pohybmi, vďaka čomu sa zbavíte odumretých buniek a pokožku krásne prekvíte. Doprajte si k peelingu relaxačný kúpeľ s našou epsomskou soľou, a domáci wellness je na svete!

Pozor, takéto využitie ale nie je vhodné pre ľudí s podráždenou a citlivou pokožkou. 

Produkty v článku

4,36 € 4,59 €

Skladom

Epsomská soľ s harmančekom

-5%
Lufa na šnúrke - 5 cm

1,32 € 1,39 €

Skladom

Lufa na šnúrke - 5 cm

-5%
Lufa na šnúrke - 10 cm

2,37 € 2,50 €

Skladom

Lufa na šnúrke - 10 cm

Autor článku:

Michaela Gavurová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.