Doprajme si tento rok udržateľné Vianoce

Každý rok oslavujeme to najkrajšie obdobie roka, ktorým sú práve Vianoce. Obdobie, kedy by sme mali všetci vypnúť, na nič, nemyslieť, oddýchnuť si a vychutnať si pokojné a šťastné chvíle so svojou rodinou. Alebo aspoň tak by to malo byť. Žijeme však v konzumnej dobe, kedy sa toto obdobie zmenilo na “hon na darčeky”, čím viac, tým lepšie. Jeden darček pre blízkeho nestačí. Vianočné zľavy a výpredaje naokolo, kampane a tlak z médií, očakávania detí aj dospelých. Takmer nikto sa už s nejakých jedným jednoduchým darčekom skrátka neuspokojí. 

Je to tak ale správne? Nemali by sme sa vrátiť k podstate Vianoc, tešiť sa z maličkostí, a skôr z nehmotných vecí ako z tých hmotných? Navyše byť zodpovedný a správať sa udržateľne? 

Skúsme to spolu aspoň trochu zmeniť. Myslime prosím pri výbere darčekov nielen na šťastie a radosť našich blízkych, ale aj na našu planétu. Spravme si tieto Vianoce udržateľné!

Ako mať tento rok udržateľné Vianoce? 

Kvalita nad kvantitou 

Naozaj je potrebné, aby vianočných darčekov bolo veľa? Skúste svoje peniaze investovať radšej do niečoho, čo vydrží niekoľko rokov. Čo je naozaj kvalitné, využiteľné a viete, že sa nepokazí alebo nerozpadne po prvom použití. Obzvlášť ak ide o elektroniku, oblečenie, ale aj jedlo, ktoré by malo byť kvalitné svojim zložením.

Bude sa darček členovi rodiny páčiť? 

Pred tým, než darček na Vianoce kúpime, uistime sa, že sa triafame do vkusu svojej polovičky, maminy, ocina, súrodenca... Predsa len, nechceme, aby darček skončil odložený niekde v skrini alebo na povale. Odtiaľ je totižto nasledujúca cesta priamo do smetného koša (skôr, či neskôr). A takéto správanie naozaj za udržateľné nepovažujeme.

Využiteľnosť, základ úspechu 

Na Vianoce gitara, šijací stroj, kuchynský robot. Na prvý pohľad veľmi využiteľné veci, bude však darček použitý viac než jeden-krát? Neexistuje niečo, čo človek bude využívať častejšie a zíde sa mu to viac? Ambície mávame veľké, realita je často iná. 

Dbajte na pôvod 

Áno, je lákavé kúpiť niečo lacné, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde bol váš vianočný darček vyrobený? Aké podmienky mal človek, ktorý ho vyrábal? Podporte radšej malých, lokálnych výrobcov, ktorým na svojom podniku a aj zamestnancoch naozaj záleží. Kúpte darček vyrobený z lokálnych zdrojov. Podporte domácu ekonomiku a malých podnikateľov najmä v ťažkom období, ako je práve toto. 

Bezpečnosť na prvom mieste

Oblečenie v akcii, to je jedna z položiek, ktoré nás pri zľavách a výpredajoch láka snáď najviac. Tričko za cenu pomaly nižšiu, než sú jeho výrobné náklady. Je to tak naozaj správne? Toto oblečenie častokrát nespĺňa kvalitatívne požiadavky, materiál, z ktorého je vyrobené, je farbený chemickými farbivami. Preto pozerajte pri textile aj na certifikáty, ktoré by mal spĺňať - aspoň certifikát OEKO 100, ktorý vraví o zdravotnej nezávadnosti textilu. Udržateľný textil, ale aj iné materiály, sú gro. 

Výber vianočných darčekov robte tento rok naozaj zodpovedne, udržateľne. Potešte človeka niečim vyrobeným ručne, niečím, čo už dlho chcel. Potešte ho niečím, čo naozaj využije. Užite si svoju prítomnosť, vzájomné chvíle. 

Produkty v článku

4,36 € 4,59 €

Skladom

Epsomská soľ s harmančekom

-5%
Kuchynská utierka

6,56 € 6,90 €

Skladom

Kuchynská utierka

Autor článku:

Michaela Gavurová

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.