Dátum spotreby vs. minimálna trvanlivosť: Aký je rozdiel medzi týmito označeniami?

Jednou zo základných zásad udržateľnosti v stravovaní je sledovanie etikiet a dátumov, kedy potravinám končí spotreba. Nie je totiž nič horšie, ako keď si kúpite v obchode jedlo, ktoré sa vám následne pokazí a vy ho musíte vyhodiť. Na etiketách nás však občas mätú dva veľmi podobné údaje - dátum spotreby a dátum minimálnej trvanlivosti. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Spotrebujte do...

Dátum spotreby je deň, do kedy je potravinu bezpečné konzumovať. Takouto formou sa musia označovať potraviny, ktoré z mikrobiologického hľadiska podliehajú rýchlej skaze a teda môžu veľmi rýchlo znamenať pre človeka nebezpečenstvo. Do tejto kategórie patria:

  • mlieko a jogurty
  • tvrdé a mäkké syry
  • maslo a ďalšie mliečne výrobky
  • vajcia
  • chladené ryby a morské plody
  • chladené mäso a mäsové výrobky

Tento dátum by ste mali brať vážne, prísne ho pri nákupe potravín sledovať a vyhodnocovať, či ste schopní produkt pre dátumom spotreby skonzumovať. Pri niektorých produktoch môže byť pár dní po spotrebe neškodných, avšak to nemusí byť pravidlom a konzumáciou produktov si viete spôsobiť problémy - od ľahkých žalúdočných ťažkostí, až po serióznu otravu jedlom.

Minimálna trvanlivosť do...

Dátum minimálnej trvanlivosti (DMT) definuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 ako termín, do ktorého si potravina zachováva svoje špecifické vlastnosti, respektíve svoju predpokladanú kvalitu, za ktorú sa zaručuje výrobca. Do tohto dátumu vám teda výrobcovia zaručujú, že produkt, ktorý si u nich kúpite, bude mať istú textúru, chuť a vôňu, a samozrejme bude bezpečná na konzumáciu. 

Hlavným rozdielom DMT, oproti dátumu spotreby, je teda fakt, že aj po dátume minimálnej trvanlivosti je potravina vhodná na konzumáciu. Teda nielen vhodná na konzumáciu, ale s vysokým predpokladom je takmer úplne rovnaká, ako pred jej uplynutím. Do tejto kategórie patria trvanlivé potraviny, ktoré nepodliehajú rýchlej skaze:

Predaj potravín po dátume minimálnej trvanlivosti

Potraviny po dátume spotreby nie je možné predávať, nakoľko je takáto konzumácia nebezpečná. Predaj a darovanie produktov po dátume minimálnej trvanlivosti však dovolený je a upravuje ho novela zákona o potravinách z 1.12.2021. Aj napriek tejto novele v našom obchode produkty VENHEL po DMT nikdy nenájdete. Uvoľnilo nám to však ruky pri darovaní potravín, ktoré sa nám nepodarilo predať, do organizácii, kde ich naozaj potrebujú a využijú. Jedná sa o krízové centra pre rodiny z deťmi, pre organizácie starajúce sa o ľudí bez domova a iné občianske združenia či neziskové organizácie, s ktorými veľmi radi pri odovzdávaní potravín spolupracujeme.

Nová kategória - Zachráň jedlo

Pre produkty VENHEL, ktorým sa blíži dátum minimálnej spotreby, sme vytvorili samostatnú kategóriu - ZACHRÁŇ JEDLO. V tejto kategórii nájdete produkty výbornej kvality, s výraznými zľavami a jasným označením, kedy doba minimálnej trvanlivosti končí. Konzumovať takéto produkty môžete často aj niekoľko mesiacov po DMT a vysoké zľavy vedia každého potešiť :)

Prejsť do kategórie

Produkty v článku

-10%
Šošovicová nátierka so sušenými slivkami 140 g

2,33 € 2,59 €

Skladom

Šošovicová nátierka so sušenými slivkami 140 g

Obľúbené
-20%
Arašidové maslo s mliečnou čokoládou 220 g

3,67 € 4,59 €

Skladom

Arašidové maslo s mliečnou čokoládou 220 g

9,41 € 9,90 €

Skladom

100% kokosový olej panenský BIO

-5%
Kokosová múka BIO VEGAN 500 g

2,57 € 2,70 €

Skladom

Kokosová múka BIO VEGAN 500 g

Obľúbené
-5%
Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

2,90 € 3,05 €

Skladom

Penne - Sezamové paleo bezlepkové cestoviny 250 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.