Black Friday: 4 zásady udržateľného nakupovania v zľavách

Ako každý november, aj tento rok sa na nás nezadržateľne valí najväčší nákupný deň plný zliav a výpredajov – Black Friday, pričom presný dátum vychádza na 26.11. Obchodníci tento deň využívajú na 50%, 80% či dokonca až 90% výpredaje a zviditeľnenie svojej značky. Zákazníci zase nedočkavo čakajú na to, kde im ponúknu lepšiu cenu a výhodnejšiu akciovú ponuku. Zamýšľate sa nad tým, či sa chcete tohto „nákupného sviatku“ zúčastniť, aj napriek tomu, že sa snažíte žiť ekologicky? My vo VENHEL sme sa nad tým zamysleli tiež a dali sme dokopy 4 zásady udržateľného nakupovania v zľavách.

Ekologický Black Friday

Využívanie zliav počas čierneho piatku naozaj nemusí byť ani pre nekonzumne žijúceho človeka tabu. Je totiž množstvo produktov, ktoré počas roka potrebujete a ak vám ich dá niekto v zľave, nie je to na škodu. Ak sa budete riadiť týmito tipmi, výčitky môžu ísť stranou a vy sa môžete pustiť do akciových nákupov.

1. Kupujte len to, čo naozaj využijete

Základným odporúčaním je mať pred každým nákupom plán, respektíve presný zoznam výrobkov, ktoré skutočne potrebujete. V mori zliav je totiž veľmi jednoduché sa nechať zlákať na nákup produktov, ktoré budú ležať v skrini a vy ich nevyužijete. Zapíšte si preto ešte pred príchodom do obchodu, resp. kliknutím na stránky e-shopu, čo si plánujete kúpiť už dlhšie, no z akýchkoľvek dôvodov ste sa k nákupu nedostali. Taktiež je možné si tieto produkty zapisovať priebežne počas roka a deň pred Black Friday sa na tento zoznam pozrieť a prehodnotiť svoje voľby. 

Ak sa jedná o produkty, ktoré využívate často, teda napríklad trvanlivé potraviny a doplnky výživy, opäť si urobte zoznam tých najpoužívanejších a tieto produkty si nakúpte aj do zásoby. Takýmto spôsobom zabezpečíte, že vás v špajze budú aj v budúcnosti čakať kvalitné a nutrične hodnotné výrobky.

2. Hľadajte zlacnené výrobky vo vysokej kvalite

Produkt môže mať nízku cenu, no nikdy by nemal byť lacný zložením, spracovaním a ani inou charakteristickou črtou. Aj pri nákupe zlacnených výrobkov sa teda vždy pozerajte na etikety, respektíve štítky a visačky s informáciami o produkte. Častou nekalou praxou obchodníkov býva, že sa do výpredajov dostanú práve tie najmenej kvalitné výrobky, ktorým sa tesne pred Black Friday umelo navýši cena a následne sa zníži na tú pôvodnú. Ak sa chcete dozvedieť, aké dôležité informácie o kvalite by ste mali hľadať na zadnej strane potravinových produktov, pozrite si video od výživovej poradkyne, Nikol Šimonovej.

3. Pozerajte na pôvod a certifikáty produktov

Ďalšou zásadou, ktorú by mal každý rozumne nakupujúci človek dodržiavať, je dôraz na pôvod a certifikáciu nakupovaných výrobkov. Nemusíme sa vždy zameriavať len na lokálnu produkciu zo Slovenska či Európy. Dôležité je, aby výrobca vedel doložiť niektorý z certifikátov potvrdzujúcich, že jeho výrobky sú zdravotne nezávadné, neškodiace životnému prostrediu a taktiež, že pri ich výrobe nedochádza k zneužívaniu lacnej pracovnej sily v rozvojových krajinách. Na našom e-shope nájdete výrobky prevažne z Európy, no nájde sa aj niekoľko výrobcov z Ázie či Južnej Ameriky, no pri každom z nich si dávame práve na túto certifikáciu pozor, aby sme ich mohli predávať s čistým svedomím.

4. Zamyslite sa nad ekologickou stopou

Keď už sme zvážili, či produkt naozaj potrebujeme, pozreli sme sa na jeho zloženie a kvalitu, a v neposlednom rade sme zistili viac informácii o samotnom výrobcovi či dodávateľovi, je rad na zamyslenie sa nad ekologickou stopou produktu. Takmer každý výrobok má svoju ekologickejšiu alternatívu a najmä pri opakovane nakupovaných produktoch je potrebné sledovať, koľko sa pri výrobe a preprave dostane do ovzdušia oxidu uhličitého, koľko sa spotrebuje vody a tiež, koľko hospodárskej plochy je potrebnej na dopestovanie, dochovanie a spracovanie všetkých surovín potrených na to, aby sa výrobok dostal až k našim dverám. Cena udržateľných alternatív býva často o niečo vyššia, no práve Black Friday je skvelou príležitosťou, kedy takéto eko produkty nakúpiť výhodne. 

Produkty v článku

-5%
Zelerová nátierka s mandľami 140 g

2,46 € 2,59 €

Skladom

Zelerová nátierka s mandľami 140 g

-5%
Slamené slamky STROOI 100ks

5,13 € 5,40 €

Skladom

Slamené slamky STROOI 100ks

-5%
Waycap - plniteľné nerezové kapsule Dolce Gusto 2 ks

47,40 € 49,90 €

Skladom

Waycap - plniteľné nerezové kapsule Dolce Gusto 2 ks

-5%
Lufa na šnúrke - 5 cm

1,32 € 1,39 €

Skladom

Lufa na šnúrke - 5 cm

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.