3 tipy, ako prežiť Veľkú noc v zdraví: Tradične, chutne a s úsmevom

Veľkonočné sviatky síce nie sú, z hľadiska udržania sa v kondícii, také náročné a dlhé ako Vianoce a Nový rok, no aj tento predĺžený víkend nám vie často značne narušiť tréningový a diétny program. Pripravili sme preto pre vás 3 základné fit tipy, ktoré vám určite pomôžu zvládnuť Veľkú noc v zdraví a pohode, no najmä bez zbytočných kíl navyše a s ľahkým návratom do reality bežných dní.

Jedzte kvalitné a nutrične hodnotné jedlo

Nemajte obavu, tento článok a vlastne ani celý zdravý životný štýl nie je o tom, že musíte počas Veľkej noci či iných sviatkov jesť chudé kuracie prsia na vode so šalátom, ani o tom, že si namiesto sladkých dezertov môžete dopriať len ovocie. To si môžeme ujasniť hneď na začiatok. K veľkonočným sviatkom totiž môžu patriť všetky tradičné recepty, ktoré si bez výčitiek môžete dopriať aj vy. Áno, aj vyprážané jedlá, majonézové šaláty a smotanové dezerty môžu byť súčasťou zdravého a vyváženého životného štýlu. Len ich treba jesť takticky, s rozumom, a mať na ne správne načasovanie.

Ak sa aj po sviatkoch chcete cítiť fit, plný energie (a bez pokazeného žalúdka), dbajte na to, aby ste tieto tradičné, možno aj ťažšie jedlá kombinovali s dostatkom zeleniny, ovocia a s inými potravinami bohatými na vitamíny, minerály a vlákninu. Rovnako si pri nákupe dajte pozor na kvalitu a zdroj týchto potravín, lebo aj v kategórii napríklad rezňov viete objaviť významné rozdiely, ktoré v konečnom dôsledku zavážia. No a posledným odporúčaním je pravidelnosť stravy, ktorú by ste sa mali snažiť udržať na 3 až 4 hlavných chodoch, pomedzi ktoré sa pokúste nevyjedať maličkosti.

Choďte na vzduch

K zdravému tráveniu a celkovému dobrému pocitu pohyb jednoducho patrí. Počas Veľkej noci nie je potrebné trápiť sa vo fitku a ani hľadať iné, intenzívne možnosti športového vyžitia len preto, aby ste sa s pokojným svedomím mohli najesť. Môžete, ale nemusíte. S úsmevom a s pokojom v duši by ste sa totiž mali vedieť najesť aj bez predchádzajúceho trápenia sa.

Určite sa ale pokúste celé sviatky nepreležať pri Netflixe alebo hraním sa na Playstation, ale choďte von, na čerstvý vzduch. Dostatok obyčajnej chôdze či iných nízko-intenzívnych aktivít je to, čo vaše telo potrebuje. Aj keď si to možno počas lenivejších dní neuvedomujete. Urobte každý deň veľkonočných sviatkov aspoň 8 000 až 10 000 krokov a vaše srdce, cievy, ale aj tráviaci trakt a celkovo imunitný systém sa vám poďakujú.

Opatrne s alkoholom

Buďme k sebe úprimní, jedným z najväčších problémov našich tradícii je alkohol. Pije sa pri každej príležitosti, v akúkoľvek hodinu dňa a najlepšie, keď je to alkohol, ktorý páli. Či a aký je toto celospoločenský problém necháme na kompetentnejších, tu sa dozviete, prečo je to problém zo zdravotného hľadiska. Negatívnych efektov alkoholu na ľudské telo je totiž viac ako dosť.

Prvým je výrazné spomalenie syntézy bielkovín, čo v jednoduchosti znamená, že ak budete popíjať, vybudujete na svojom tele menej svalov, respektíve tieto svaly horšie zregenerujete. Vaše predošlé a nasledujúce fitness snaženie bude teda spomalené a váš progres či návrat do fitka bude horši.

Čo sa týka prázdnych kalórii (t.j. kalórii bez akejkoľvek výživovej hodnoty), ktoré alkohol obsahuje, tento nápoj omamný je ich bohatým zdrojom. Napríklad 1 dcl 40% destilátu obsahuje približne 230 kcal, namiesto ktorých si môžete dať napríklad polovicu balenia nášho arašidového masla s čokoládou. 330 ml plechovka piva 12° zase obsahuje cca 150 kcal. Aby sme si to vedeli predstaviť v prepočte na pohybové aktivity, na spálenie tejto plechovky musíme vykonať približne:

  • 15 minút joggingu
  • 30 minút jazdy na bicykli
  • 30 minút rýchleho tanca
  • 35 minút chôdze
  • 45 – 60 minút umývania a voskovania auta

Konzumácia alkoholu ale nie je len o horšej regenerácii svalov a prázdnych kalóriách. Alkohol v krvi vám taktiež narúša spánkový režim, spomaľuje spaľovanie tukov a tiež, z dlhodobého hľadiska zvyšuje ukladanie medziorgánového (viscerálneho) tuku v brušnej dutine. Ak sa tejto tradícii nechcete vyhnúť, odporúčanie je jednoduché. S mierou a rozumom!

Produkty v článku

-5%
Arašidové maslo s horkou čokoládou 220 g

4,36 € 4,59 €

Skladom

Arašidové maslo s horkou čokoládou 220 g

-5%
Arašidové maslo s bielou čokoládou 220 g

4,36 € 4,59 €

Skladom

Arašidové maslo s bielou čokoládou 220 g

Obľúbené
-20%
Arašidové maslo s mliečnou čokoládou 220 g

3,67 € 4,59 €

Skladom

Arašidové maslo s mliečnou čokoládou 220 g

7,12 € 7,49 €

Skladom

Ananás lyofilizovaný (mrazom sušený) 100 g a 200 g

5,61 € 5,90 €

Skladom

Banán lyofilizovaný (mrazom sušený) 100 g a 200 g

9,41 € 9,90 €

Skladom

Jahoda lyofilizovaná (mrazom sušená) 100 g a 200 g

3,42 € 3,60 €

Vypredané

Psyllium (vláknina) prášok BIO VEGAN 150 g

Autor článku:

Maroš Krivosudský

Bol tento článok pre vás užitočný?

4,5 / 5 (26 hlasovalo)

Súvisiace články

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Doprava cez Zásielkovňu už aj u nás!

Rýchly, efektívny a komfortný spôsob doručenia s viac ako 1300 výdajnými miestami po celom Slovensku.

Pri nákupe nad 60€ dopravu neplatíte

Platí pre Slovensko aj Českú republiku, tak prečo to nevyužiť?

Zažili naše výrobky cestou ku vám kopu dobrodružstiev?

Pošlite nám foto poškodeného tovaru a my vám obratom pošleme nový.

Férovo od malých lokálnych výrobcov

Podporujeme malých výrobcov a nakupujeme za férové ceny. Mnohé naše výrobky sú vyrábané ručne.

Pravidelné info o novinkách a akciách e-mailom

Venhel newsletter
Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.